dřevostavba

vyrábíme technologií - "two by four" - trámová konstrukce. Užitná plocha o cca 5% větší než u zděných domů. Rychlost výstavby.

základy

Pro dřevostavbu můžeme udělat v podstatě stejné základy jako pro zděný dům. Vylití základových pasů, nad terén ztracené bednění, pod desku zhutněné kamenivo a na to železobetonovou desku. Díky tomu, že dřevostavba je váhově lehčí stavbou než zděný dům, mohou být základy o něco subtilnější než pro zděný dům a toto by mělo být zohledněno v projektu podle kterého se základová deska má provádět. Podobnou variantou je plovoucí základová železobetonová deska. Bez základových pasů uložena na pěnové sklo, vhodná hlavně pro pasivní domy, izolačně lepší, ale zatím o něco dražší než klasika. Další variantou je založení stavby na zemní základové vruty. Základy je možné okamžitě zatížit, odpadá technologická přestávka zrání betonu. Žádné kopání, manipulace s hlínou, betonování. Základy pro rodinný dům jsou hotové během jednoho dne. Cena je ovšem zatím stále o něco dražší než klasické základové pasy s železobetonovou deskou.

technické provedení stěnové konstrukce

Naše nízkoenergetické domy stavíme většinou v lety ověřeném provedení difůzně uzavřených staveb. Pro výrobu konstrukce stěn využíváme montovanou trámkovou konstrukci známou pod názvem „two by four“. Nosnou rámovou konstrukci provádíme z dřevěných KVH profilů vysušených až na hodnotu 15% vzdušné vlhkosti o průřezu 120 až 160 x 60 mm dle projektové dokumentace o maximální rozteči 625 mm. Prostor mezi trámky je vyplněn kamennou vatou. Z vnější strany konstrukce je připevněna konstrukční deska Rigistabil, která je následně opláštěna kontaktním zateplovacím systémem s polystyrenovým jádrem 120 až 150 mm. Z vnější strany je jako finální vrstva nanesena probarvená silikonová omítka. Z vnitřní strany konstrukce je připevněna parozábrana, přes kterou se následně připevní KVH hranolky 60×40 mm pro uchcení vnitřní konstrukční desky Rigistabil. V této předstěně se vedou všechny rozvody vody, odpadů, el. instalce tak, aby nemohlo dojít k poškození parozábrany například při vrtání krabiček pro zásuvky a vypínače. Prostor mezi trámky je také vyplněn kamennou vatou.

řez konstrukcí stěny

řez konstrukcí stropů

výhody

rychlost výstavby, příznivější cena, větší obytná plocha při stejné zastavěné ploše (užší stěny), menší tepelné ztráty – proto není vhodné zavádět plyn (vše na elektřinu – nižší měsíční náklady)

nevýhody

nutné provedení precizního zpracování, větší nároky na izolace proti vlhkosti.

na co si dát pozor

dřevostavba tak jako i zděné domy nemá ráda vodu, ani ze spodu od země ani z vrchu přes střechu. U každé stavby je důležité zajistit, aby voda ani vlhkost neměla možnost vniknout do konstrukce domu. Proto je důžité správně provést vodorovnou izolaci a její napojení na svislé konstrukce a zrovna tak je potřeba správně odvést a odizolovat střechu proti pronikání dešťové vody. U difůzně uzavřené stavby precizně provést montáž parozábrany, její napojení a zalepení všech spojů tak, aby byla dosažena neprůvzdušnost. Ta lze zkontrolovat takzvaným Blower door testem. Tepelné mosty – místa, kde by mohlo docházet k promrzání vlivem vysoké tepelné vodivosti určitých materiálů jako jsou kovy, keramika, beton – jako například špatně, nebo nedostatečně odizolované základové pasy. Nekvalitně provedené kontaktní zateplení vnější fasády.

více informací

v záložce – průvodce stavbou, odrážka popis postupu výstavby